Zopár zaujímavých faktov o futbale

by spravca

Futbal jednoznačne patrí k najznámejším a najobľúbenejším loptovým kolektívnym športom na svete. Má milióny nadšených fanúšikov, ktorí sú pre svoj tím ochotní spraviť doslova všetko na svete. Pre nich je futbal doslova náboženstvo! Napriek tomu existuje vo svete futbalu množstvo zaujímavostí, o ktorých zanietení fanúšikovia ani netušia. A vy ste o nich vedeli?

Zaujímavosti z histórie futbalu

Futbal je asi najslávnejší v Európe a Južnej Amerike. Mnoho ľudí si preto môže myslieť, že vznikol práve tu. Je síce pravda, že už starí Rimania hrávali hru podobnú dnešnému futbalu. No jeho počiatky siahajú až do Číny spred viac ako 2200 rokov, do obdobia dynastie Han! Podľa istej verzie sa hovorí, že tu Číňania hrali futbal s hlavou holandského lupiča. V stredoveku vraj bolo počas hry dovolené hryzenie, udieranie a kopanie spoluhráčov. Ešte šťastie, že dnešný futbal je na vyššej úrovni.

V 14. storočí bol predchodca dnešného futbalu v Anglicku zakázaný. Dôvodom bola vraj hrubosť a násilnosť športu. No paradoxne sa verí, že základ dnešného futbalu sa datuje do začiatkov 19. storočia práve do Anglicka. Londýnski väzni, ktorí mali kvôli zločinom odrezané ruky, si vraj krátili čas kopaním do lopty. Nech je to už akokoľvek, olympijským športom sa futbal stal v roku 1908.

Kuriozity z futbalového sveta

V histórii futbalu sa odohralo aj zopár zaujímavých kuriozít, ktoré stojí za to spomenúť a oboznámiť sa s nimi.

  • 80% všetkých futbalových lôpt na svete sa vyrába v Pakistane.
  • Doteraz najvyšší počet divákov si naživo pozrelo zápas vo finále Svetového pohára v roku 1950 medzi Uruguajom a Brazíliou. Bolo tam až neuveriteľných 199 854 ľudí!
  • Pelé ako jediný hráč sveta bol členom troch rôznych víťazných tímov Svetového pohára. Ako jediný hráč tiež zaznamenal hattrick až 92 krát!
  • Najrýchlejší gól v Svetovom pohári strelil Turek Hakan Sukur Južnej Kórey už 11 sekúnd po začatí zápasu.
  • Brazília neprehrala ani jeden zápas, keď za ňu kopali spolu Pelé a Garrincha.
  • Počas istého zápasu v roku 1998 zahynul celý tím Demokratickej republiky Kongo po zásahu bleskom. Nikto z tímu súperov nezomrel.
  • Až do roku 1991 bol futbal v americkom Mississippi nezákonný!
  • Až do roku 1908 sa futbalové lopty v Anglicku vyrábali z nafúknutých žalúdkov írskych popravených väzňov.

A jeden veselý fakt na záver: v Tanzánii v roku 1978 bol rozhodca zatknutý počas zápasu, pretože pred ním fajčil marihuanu.

Autorské právo: lario76 / 123RF Reklamní fotografie

You may also like

Leave a Comment