Prečo je pohyb pre človeka dôležitý?

by spravca

Počet civilizačných chorôb, ktoré spôsobujú predčasné úmrtia osôb rôzneho veku, z roka na rok narastá. Za ich vznikom stojí vo veľkej miere stres, ale aj nedostatok pohybu a s tým súvisiaca chorobná obezita. Málo sa hýbete? Trávite väčšinu času v práci pri počítači? V tom prípade by ste mali začať športovať!

Ako vplýva pohyb na zdravie človeka

Jednoznačne pozitívne! Okrem zlepšenia fyzického stavu sa šport významne podieľa aj na zlepšení a udržaní pozitívneho naladenia človeka. Ak sa budete pravidelne hýbať, pocítite to najmä takto:

  1. Zlepšenie psychického stavu. Pravidelný pohyb dodáva človeku životnú energiu, elán a eliminuje riziko vzniku depresií. Môže mať dokonca pozitívny vplyv aj na spánok.
  2. Zníženie hladiny tukov, cukrov a cholesterolu v organizme. Šport je prevenciou vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
  3. Šport má pozitívny vplyv na pohybový systém človeka. Zlepšuje sa funkcia svalstva a kostry, zlepšuje sa ohybnosť kĺbov a predchádza sa osteoporóze.
  4. Vplýva na zlepšenie imunity. Športovci sa lepšie vyrovnávajú s bežnými ochoreniami. Sú na ne tiež menej náchylní.
  5. Zvyšuje sebavedomie! Ak človek v športe niečo dosiahne, cíti sa omnoho lepšie a jeho sebavedomie stúpa. Zároveň je pravidelný šport a aktívny pohyb jednoduchou cestou k vysnívanej postave. A teda aj k zvýšenému sebavedomiu.

Ako si vybrať športovú aktivitu?

Výber vhodnej športovej aktivity závisí od viacerých faktorov. Dôležité je zohľadniť fyzickú kondíciu, vek, či ďalšie možnosti človeka. U starších ľudí sa vo všeobecnosti odporúčajú skôr aeróbne aktivity ako napríklad chôdza a beh v prírode, plávanie, bicyklovanie, či earobik.

U mladších ľudí je vhodná akákoľvek športová aktivita, a to individuálna alebo skupinová. K mimoriadne atraktívnym športom patrí v našich končinách futbal. Veď futbalové zápasy sa organizujú prakticky v každej obci! Jeho výhodou je to, že si ho môže zahrať prakticky ktokoľvek. Nie sú nutné žiadne vysoké investície, či špeciálne fyzické predpoklady. Postačí chuť hýbať sa, ihrisko a lopta!

Cvičiť však môžete aj v pohodlí vášho domova, a to len so svojou váhou. Aj 30 minút denne bude mať výrazne pozitívny vplyv na zlepšenie vášho zdravia.

 

You may also like