Na zvuk pomyslíte asi až vtedy, keď sa dokocháte veľmi dobrým obrazom televízorov Hisense – a to nielen pri sledovaní predplatených filmových a športových kanálov alebo prehrávaní DVD. Ale prekvapivo aj vďaka kvalitnému resemplovaniu, teda prevodu obyčajného obrazu zo zanedbaných staníc na vyšší stupeň vhodnejší pre 4K. Ale ako basa určuje hudbu, tak zvuk ovplyvňuje dojem z obrazu.
Audio v dnešných televízoroch možno rozdeliť do dvoch kategórií. Tie lacnejšie bývajú vybavené klasickým stereom a systémom, ktorý sa označuje ako 2.0 (stereo, teda dva kanály).
Vylepšená verzia vám poskytne navyše samostatné basy (basový kanál) a v tomto bode sa musíte v televízoroch poobzerať po systéme 2.1; „1“ znamená samostatný basový reproduktor.
Najvyššie modely televízorov idú ešte ďalej, ale povedzme si na rovinu, že drvivá väčšina z nich nemá zabudovaný audio systém tak prepracovaný ako kvalitná zvuková lišta, ku ktorej sa dostaneme o chvíľu a ktorá prekoná pokojne aj tri prijímače.
Vyspelejší zvuk
Ak vidíte televízor označený napríklad 2.1.2, znamená to, že bude okrem väčšieho počtu reproduktorov vybavený aj pokročilejším zvukovým kodekom, ktorý už ponúka aj kompatibilitu s priestorovým zvukom a audio systémami typu Dolby Atmos alebo DTS:X. Stručne povedané, pridáte viac zvukových kanálov, ktoré sa odrážajú od stien alebo dokonca od stropu, aby ste mali dojem, že vás zvuk obklopuje. Potom napríklad počujete výstrely z ľavej strany, hukot kolies z pravej strany alebo hukot vrtuľníka, ktorý sa približuje z jednej strany, aby vás pomaly, ale zvukovo veľmi výrazne, obkrúžil.
Takéto systémy sú zvyčajne dostupné v drahých alebo skôr veľmi drahých televízoroch, ale v podstate v akomkoľvek televízore môžete použiť práve zvukovú lištu.
Dolby, Dolby Atmos, DTS, DTS:X. Kto sa má v tom vyznať?
Ako sme už uviedli, Dolby Atmos a DTS:X sú dnes najpokročilejšie formáty pre priestorový zvuk, ktorý je známy aj ako „360-stupňový“. Ten, ak máte dobrý zdroj, má šancu vás akoby obklopiť. V prípade bežnej televízie, ktorá je u nás v stereu, však bude rozdiel sotva badateľný. Vychutnáte si ho len na rôznych videoslužbách, ktoré často vysielajú týmto spôsobom, a hľadajte aj označenie „5.1“. Aj keď vám, samozrejme, nikto nemôže zaručiť výsledok a môže sa stať, že rozdiel bude malý, je dobré byť so svojím televízorom alebo zvukovou lištou pripravený. Niekedy vás totiž zasiahne priamo do uší!
Značky Dolby Atmos a DTS:X zaručujú aj kompatibilitu s nižšími zvukovými formátmi, v ktorých sa dnes už u nás bežne vysiela, typicky Dolby Digital. Základný DTS oceníte na bežnom nosiči (CD/DVD/BD), pri prehrávaní kompatibilného videosúboru alebo pri výstupe z mobilného telefónu.
Zvuková lišta Hisense U5120GW: zvuk zhora aj zozadu
Zvuková lišta je vynikajúcim rozšírením väčšiny televízorov, už len preto, že zvláda zvuk lepšie ako tenké ploché televízory a môže predstavovať aj kombináciu cena/výkon, pri ktorej nechceme ísť do skutočného systému priestorového zvuku, t. j. typu 5.1 so zadnými reproduktormi.
Zvukové lišty, tzv. soundbary, sa predávajú v rôznych cenových reláciách v závislosti od zariadenia a značky. K televízoru sa pripájajú cez HDMI, HDMI ARC (tzv. spätný zvukový kanál) alebo častejšie cez klasický digitálny optický audio výstup, ktorý má väčšina televízorov.
Ako príklad zariadenia zvukovej lišty strednej triedy uveďme nový model Hisense U5120GW, ktorý sa predáva za približne 569 EUR. V tejto cenovej kategórii ide už o audio systém typu 5.1.2 a dvojka nám hovorí, že má dva reproduktory, ktoré vyžarujú smerom nahor a potom sa odrážajú od stropu, aby sa dosiahol priestorový efekt. Samozrejmosťou je kompatibilita so spomínanými najmodernejšími audio formátmi Dolby Atmos a DTS:X. Celkovo je zabudovaných 12 reproduktorov, pričom basy tvrdí bezdrôtový subwoofer, ktorý možno umiestniť prakticky kdekoľvek v miestnosti (basy sú všesmerové). Celkový výkon zabudovaného zosilňovača je celých 510 wattov.
Ak nechcete kupovať nič navyše, Hisense vybavila niektoré série televízorov veľmi pokročilým zvukovým systémom a v tomto trende chce pokračovať. Pozrite sa na Hisense U8KQ (Mini-LED, 120 Hz, viackanálový zvuk 2.1.2) alebo Hisense A9H (3.1.2), čo je televízor s obrazovkou OLED, kde zvuk vychádza priamo z obrazovky (Sonic Screen).
Operačný systém na mieru televízora – rýchly a intuitívny
VIDAA je uzavretý operačný systém televízorov Hisense, ktorý je rýchly, prehľadný a spoľahlivý. Prejavuje sa to napríklad pri vyvolávaní programovej ponuky EPG/Guide, pri práci so sieťovým obsahom a aplikáciami. K dispozícii je ich viacero vrátane českých, slovenských alebo dobre lokalizovaných.
Nájdete tu napríklad prístup k internetovej televízii Antik TV, goNET.TV (SK), Lepšia.TV, SledovanieTV , online videotéky Disney+, Netflix, Voyo (CZ a SK) a, samozrejme, YouTube, dokonca aj v podobe detského YouTube Kids.
Niektorí ocenia aj služby Amazon Prime video, Apple TV+, FIFA+, Sweet.TV (CZ a SK) alebo UEFA.tv a všetko nájdete na domovskej obrazovke (Home), ktorú môžete vyvolať na diaľkovom ovládači pomocou tlačidla s domčekom. Môžete sem umiestniť (a dokonca aj odstrániť) aplikácie podľa vlastného uváženia, aby ste k nim mali čo najpohodlnejší prístup.