Golfista začiatočník: výber golfových palíc

Golfista začiatočník: výber golfových palíc

by spravca

Výber golfových palíc pre začiatočníka môže byť náročný, nakoľko na trhu existuje široká ponuka od rôznych výrobcov a v rôznych cenových kategóriách. Je dôležité zvoliť palice, ktoré zodpovedajú vašim individuálnym potrebám a úrovni hry, aby ste sa na ihrisku cítili komfortne a dosiahli čo najlepšie výsledky.

Najlepšou voľbou je set golfových palíc

Pre začiatočníkov je vhodné zvoliť si základný set palíc, ktorý obsahuje najdôležitejšie typy palíc pre hru na ihrisku. Golfové sety v základnej výbave obvykle zahŕňajú:

  • Golfové palice typu putter – používajú sa na realizáciu krátkych a nízkych úderov. S ich pomocou sa golfové loptičky dostanú do jamky aj na kratšiu vzdialenosť.
  • Golfové palice typu wedge – tieto golfové palice sa používajú na krátke odpaly z miest, ktoré sú ťažšie dostupné, napríklad z bunkra alebo z okraja greenu.
  • Golfové palice železá – ide o palice na odpaly na stredné a dlhé vzdialenosti. Bežné sety pre začiatočníkov obsahujú železá od 5 do PW (pitching wedge).
  • Golfové palice drevá – sú určené na odpaly zo stojančeka (tee) a tiež na dlhé odpaly.

Rozhodujúce vlastnosti golfových palíc

Dĺžka palíc je veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje váš švih a presnosť úderov. Pre začiatočníkov je odporúčané zvoliť si golfové palice, ktoré sú o 1-2 palce kratšie ako štandardná dĺžka. Takáto dĺžka vám pomôže dosiahnuť konzistentný švih a lepšiu kontrolu nad loptou.

Overte si tiež tuhosť shaftu. Shaft je tyč, ktorá spája hlavu palice s rukoväťou. Tuhosť shaftu sa označuje ako flex a je k dispozícii v rôznych variantoch, od mäkkého (soft) až po extra tuhý (extra stiff). Pre začiatočníkov je vhodné zvoliť si mäkký alebo extra mäkký flex, aby im palice pomohli dosiahnuť požadovanú rýchlosť loptičky.

Golfové palice sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako napr. oceľ, grafit a titán. Pre začiatočníkov sú vhodné palice s grafitovým shaftom, nakoľko sú ľahšie a pohodlnejšie na používanie. Cena golfových palíc sa môže pohybovať v širokom rozpätí od niekoľkých stoviek eur až po tisíce eur. Pre začiatočníka nie je nutné investovať do najdrahších palíc na trhu. Dôležité je zvoliť si palice, ktoré zodpovedajú individuálnym potrebám a úrovni hry.

Záverečné tipy pre výber palíc

Pri kúpe palíc, loptičiek alebo v prípade, že vyberáte golfové oblečenie, dajte prednosť overeným obchodom. Online predajcovia majú často lepšie ceny ako kamenné predajne. Avšak v predajni máte výhodu v tom, že vám poradí personál. Otestujte si rôzne typy palíc a zistite, ktoré vám najviac vyhovujú. Ak to myslíte s golfom seriózne, investujte do kvality, ktorá vám pomôže zlepšiť techniku hry.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like