Sú bezpečnejšie oceľové alebo textilné snehové reťaze?

Sú bezpečnejšie oceľové alebo textilné snehové reťaze?

by spravca

Záleží vám na bezpečnosti počas riadenia vozidla v zime? Ak áno, musíte mať vo vozidle pripravené snehové reťaze. Táto pomôcka vie prekonať rôzne zimné nástrahy nielen v horách. Pri kupovaní snehových reťazí máte dve možnosti. Buď zvolíte textilné, alebo oceľové. Ktoré sú bezpečnejšie?

Kovové reťaze ako stávka na istotu

Oceľ je oceľ, a preto kovové snehové reťaze len tak niečo neprekoná a neprekvapí. Kovové reťaze je možné kúpiť vo všetkých veľkostiach a na všetky typy vozidiel. Vyrábajú sa v troch prevedeniach, od ktorých závisí ich účinnosť.

  • Rebríkové snehové reťaze sú základným typom. Ide o jednoduché reťaze tvoriace na behúne pneumatiky stopu v tvare rebríka. Nepokrývajú celé koleso, a preto nie sú až tak účinné. Poteší ich nízka cena.
  • Snehové reťaze so stopou v tvare písmena X alebo H sú o niečo účinnejšie a pre bežného motoristu stačia. Zvyšujú trakciu kolies a ochránia pred šmykom.
  • Reťaze so šikmou stopou sú maximálne bezpečné, prekonajú vysoké záveje, ľad a na klzkom povrchu skracujú brzdnú dráhu. Zaplatíte za ne viac presne ako za prémiové zimné či letné pneumatiky.

Výhody kovových reťazí sú jasné – ide o pomôcku s vysokou účinnosťou na zimnej vozovke i mimo nej. Pomôžu totiž i v lete, ak sa chystáte do lesa po výdatnom daždi. Bez problémov s nimi prejdete úplne rozmočený terén alebo piesok. Reťaze by vám mali vydržať po celý život, ak ich po každom použití očistíte a necháte vyschnúť. Nevýhodou je, že kovové reťaze sa komplikovane nasádzajú a zaberú v kufri veľa miesta.

Textilné snehové reťaze prekvapia

Existuje veľa značiek snehových reťazí, a preto je dobré si overiť výrobcu a certifikáty. Ak si chcete byť istí, že sú textilné reťaze schválené ako alternatíva ku kovovým, kúpte reťaze AutoSock. Textilné reťaze prešli mnohými testami, ktoré sú podobné ako testy pneumatík. Vyšlo najavo, že AutoSock sú v zime v niektorých podmienkach účinnejšie ako kovové. Ide hlave o jazdu na zľadovatenej vozovke a vozovke s ujazdeným snehom.

Textilné reťaze vyhrávajú nad kovovými aj v tom, že sa veľmi jednoducho nasádzajú. Ich natiahnutie na kolesá je otázkou sekúnd a po prejdení pár metrov sa samé vycentrujú. Vo vozidle nezaberú takmer žiadne miesto. AutoSock sa dajú vyprať a po uschnutí budú slúžiť rovnako dobre ako nové.

 

 

You may also like