Vybrať si televízor

Vyberáte televízor? Odborník radí, čo nepodceniť

by spravca

Vybrať si televízor, ktorý vás nadchne ostrým obrazom a skvelým zvukom a zároveň vám bude vyhovovať, znamená niečo o ňom vedieť. Nebude toho veľa, ale je dobré poznať niekoľko základných vecí. Opýtali sme sa odborníka. Ako to teda je?

V súčasnosti existujú televízory s podsvietením (LCD) a bez neho (OLED) a tiež projekčné televízory (Laser TV). Hisense, na rozdiel od niektorých iných výrobcov, využíva všetky dnes najbežnejšie princípy, takže výber je veľmi široký.

Začína to obrazovkou. Čo je LCD, OLED a QLED?

LCD displeje sú najznámejšie a existujú už veľmi dlho. Sú to obrazovky z tzv. tekutých kryštálov a v závislosti od materiálu kryštálov sú buď obyčajné (len LCD), alebo výrazne vylepšené, prípadne to najlepšie, čo dnes môžete mať. Tie sa nazývajú LCD (QLED) a v spoločnosti Hisense ich nazývajú aj LCD (ULED).

Tu si len musíte uvedomiť, že okrem toho, že sú v rámci LCD najlepšie, používajú ich vyššie, a teda kvalitnejšie kategórie výrobkov, s ktorými nič nepokazíte. A keďže kryštály LCD nevyžarujú vlastné svetlo, aby ste na obrazovke niečo videli, musia byť osvetlené, v tomto prípade podsvietené. Na začiatku sa to robilo pomocou obyčajných trubíc, ale dnes sa pracuje s LED diódami, ktoré asi každý pozná z LED žiaroviek. Sú úsporné a svetlo si môžete ľahko nastaviť podľa svojich potrieb.

Podsvietenie LCD: v ráme, na celej ploche a mini-LED

V zásade existuje podsvietenie obrazovky buď v ráme (vhodné pre malé uhlopriečky, slabšie pre tie veľké), alebo na celej ploche LCD panela, teda plošné, tzv. Direct LED. V druhom prípade ho majú tie najmodernejšie televízory rozdelené na oblasti, ktoré sa ovládajú samostatne, tzv. lokálne stmievanie  (Local Dimming alebo Full Array Local Dimming), takže svetlo môže byť nezávisle od inej zóny (zón) stlmené alebo naopak intenzívnejšie osvetlené. Toto lokálne stmievanie, niekedy dokonca zohľadňujúce intenzitu svetla v okolí TV, zabezpečuje napríklad lepšiu kvalitu čiernej a predovšetkým viditeľnejšie detaily.

Lepšie modely to dnes robia analýzou prichádzajúceho obrazu, takže vlastne na mieru. A keďže sa to môže diať aj v reálnom čase, sme hneď v najvyššej kategórii, ktorú dnes ešte vylepšuje plošné podsvietenie typu mini-LED, teda pomocou skutočne miniatúrnych LED žiaroviek. A pretože sú naozaj veľmi malé, na plochu televízora sa ich zmestia aj stovky a tisíce, zóny stmievania sa dajú lepšie ovplyvňovať a môže ich byť aj viac. Závisí to od konkrétneho modelu a konštrukcie.

Keď si to zhrnieme, vrcholom súčasných televízorov s LCD obrazovkami sú tie, ktoré používajú obrazovku LCD ULED (QLED), majú plošné podsvietenie pomocou mini-LED s primeraným počtom stmievacích a vzájomne nezávislých zón. Analýzou prichádzajúceho obrazu a poznaním úrovne osvetlenia v miestnosti, čiže podľa konkrétnej inštalácie u vás doma, dokážu vytvoriť obraz prispôsobený danému prostrediu na mieru a podľa ďalších nastavených preferencií aj vám.

Je to také jednoduché, aj keď sa to vymýšľalo doslova desiatky rokov!

OLED

Druhým najpoužívanejším princípom obrazoviek sú v súčasnosti OLED (Organic Light-Emitting Diode), ktoré vytvárajú svetlo organickým spôsobom z prírodných materiálov. A keďže si svetlo vytvárajú samy, nepotrebujú žiadne osvetlenie/podsvietenie. Výsledkom je, že obrazovky môžu byť doslova niekoľko milimetrov hlboké a ponúkajú úžasnú (najlepšiu) čiernu farbu. Na druhej strane sú náchylné na tzv. viaznutie obrazových artefaktov (napr. dlhý statický obraz, logo TV stanice atď.), takže je potrebné ich od nich čistiť, čo robia občas samy a občas si to vyžaduje aj zásah obsluhy. Zatiaľ čo LCD displej môžete jednoducho odpojiť zo zásuvky s 230 V, pri OLED displejoch to práve kvôli údržbe obrazovky nesmiete urobiť nikdy!

Ako vidíte, všetko má niečo…

Vrchol predstavujú laserové TV

Posledným princípom, ktorý spoločnosť Hisense využíva, sú tzv. Laser TV. Pozostávajú z projekčnej konzoly a pevnej obrazovky alebo premietacieho plátna s uhlopriečkou až 120 palcov, aby bol obraz čo najdokonalejší.

Aj keď ide o projekčné televízory, nemyslite si, že musíte mať doma všetko prispôsobené. V žiadnom prípade!

Hoci Laser TV patrí medzi tzv. projekčné televízory (svetlo nezabezpečuje klasická lampa alebo LED žiarovka, ale laser – jeden alebo tri), pracuje sa s princípom tzv. ultrakrátkej vzdialenosti. Stručne povedané, Laser TV stačí umiestniť dvadsať až tridsať centimetrov od projekčnej plochy (plátna, steny), priviesť signál do tunerov, nastaviť obraz a to je všetko!

Vďaka tomu môžete získať obraz s uhlopriečkou 250 cm alebo viac zo zariadenia vo veľkosti „krabice od topánok na zimu“. A keďže Laser TV používa rovnaký operačný systém VIDAA ako bežné televízory a má bežné tunery na príjem televízneho signálu, môžete sledovať živé televízne vysielanie, ako aj pracovať s aplikáciami na príjem internetovej televízie a online videoték. Takže sa správa a ovláda ako bežný televízor.

Ako vidíte, na inštaláciu Laser TV nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu, len dostatočne veľkú voľnú stenu. Problémom môže byť vyrovnanie obrazu, ale spoločnosť Hisense ho ponúka spolu s celou inštaláciou zadarmo (v cene) u vás doma, a to vrátane prípadnej inštalácie plátna, ktoré môžete, ale nemusíte použiť. Výhodou je obrovská uhlopriečka, vysoký svetelný výkon laserov, takže môžete sledovať televíziu aj cez deň (v závislosti od konkrétneho miesta).

Už sme začali s tým, že Laser TV používa rovnaký operačný systém ako ostatné „inteligentné“ televízory Hisense. Konkrétne ide o firemné riešenie VIDAA.

Operačný systém na mieru televízora – rýchly a intuitívny

VIDAA je linuxový operačný systém televízorov Hisense, ktorý je rýchly, prehľadný a spoľahlivý. To sa prejavuje napríklad pri vyvolávaní programovej ponuky EPG/Guide, pri práci so sieťovým obsahom a aplikáciami. Tých je k dispozícii viacero, vrátane českých, slovenských alebo dobre lokalizovaných.

Nájdete tu napríklad prístup k internetovým televíziám Antik TV, goNET.TV (SK), Lepšia.TV, SledovanieTV, online videotéky Disney+, Netflix, Voyo (CZ a SK) a, samozrejme, YouTube, a dokonca aj detské YouTube Kids.

Niektorí ocenia aj služby Amazon Prime video, Apple TV+, FIFA+, Sweet.TV (CZ a SK) alebo UEFA.tv a všetko nájdete na domovskej obrazovke (Home), ktorú môžete vyvolať na diaľkovom ovládači pomocou tlačidla s domčekom. Môžete sem umiestniť (a dokonca aj odstrániť) aplikácie podľa vlastného uváženia, aby bol prístup k nim čo najpohodlnejší.

Nabudúce vám prezradíme, ako nový televízor správne doniesť domov a sprevádzkovať, aby ste ho nepoškodili hneď na začiatku. A ako nastaviť televízor k vašej plnej spokojnosti, aby ste si mohli naplno vychutnať športové prenosy, filmy a seriály alebo hranie hier.

Pripravené v spolupráci s Matejom Huštákom, odborníkom na TV a technológie spoločnosti Hisense.

 

You may also like