Príčinám dopravných nehôd sa dá zabrániť

Príčinám dopravných nehôd sa dá zabrániť

by spravca

Skoro každej dopravnej nehode sa dá zabrániť. Problémom je, že nie všetci vodiči sú pozorní, ohľaduplní a nie všetci sa starajú o svoje vozidlo adekvátne. V skutočnosti je to tak, že každý šofér denne ignoruje nejakú tú dopravnú značku, jazdí príliš rýchlo alebo servis nenavštívi ani raz do roka. Následkom je viac ako 200 usmrtených ľudí ročne.

Následky dopravných nehôd sú katastrofálne

Dopravná polícia Slovenskej republiky každoročne zverejňuje podrobné štatistiky o nehodovosti. Za rok 2020 bolo na našich cestách usmrtených vyše 200 ľudí (jazdci, spolujazdci, chodci, cyklisti). Z toho 52 úmrtí zapríčinili šoféri, ktorí prekročili povolenú rýchlosť. Pri jazde vo vysokej rýchlosti vám nepomôžu ani najlepšie zimné alebo letné pneumatiky. Brzdná dráha je príliš dlhá a stretu s iným vozidlom alebo chodcom sa nedá zabrániť. Zároveň je extrémne skrátená doba, ktorá vám umožňuje reagovať na rôzne nepredvídateľné situácie počas cestnej premávky. Pri prudkom brzdení sa vozidlo zastaví po niekoľkých sekundách a najväčšia brzdná sila nastáva až počas posledných metrov. Brzdná dráha sa predlžuje nielen pri vysokej rýchlosti, ale aj vtedy, keď máte nesprávny tlak v pneumatikách. Testy pneumatík jednoznačne preukázali súvislosti medzi brzdnou dráhou a stavom pneumatík. Ojazdené pneumatiky na cesty nepatria. Brzdenie ovplyvňuje tiež počasie – mokrá, zasnežená alebo zľadovatená vozovka.

Na čo si dávať pozor pri riadení vozidla

Vráťme sa späť k štatistikám. Prvú priečku medzi príčinami nehôd si už dlhé roky udržuje nepozornosť vodičov, ktorá má za následky nedanie prednosti inému vozidlo, chodcovi alebo cyklistovi. Šoféri si často sadajú za volant unavení alebo chorí. Stres a únava spôsobujú, že ste hlavou úplne niekde inde a neuvedomujete si, čo sa deje okolo vás. Nevyspaní a vystresovaní by ste mali zostať radšej doma alebo sa zviesť autobusom. V opačnom prípade hrozí riziko pomalých reakcií a v extrémnom prípade aj mikrospánok. Zaujímavé je, že tretia priečka v rebríčku nehodovosti patrí nesprávnej jazde po ceste a cez križovatku. Tento spôsob šoférovania sa pripisuje vodičom, ktorí sa cítia príliš sebavedomo a sú neohľaduplní. Medzi najčastejšie porušenia povinností účastníkov cestnej premávky patria práve neohľaduplnosť, ignorácia dopravných značiek, preceňovanie schopností a neprispôsobenie sa poveternostným podmienkam.

 

 

You may also like