Zvažujete kúpu štvorkolky? Tieto informácie sa vám zídu

Zvažujete kúpu štvorkolky? Tieto informácie sa vám zídu

by spravca

Štvorkolky patria medzi terénne vozidlá, ktoré sa dajú využiť na prácu v záhrade, na poli, počas jazdy v lese alebo po diaľnici. Niektoré zo štvorkoliek majú volant ako klasické automobily a iné sa podobajú na motorku. Niektoré z týchto strojov sú určené na pretekanie, zábavu a niektoré pomáhajú pri práci či dokonca zachraňujú životy v rukách horských záchranárov. Ja toho veľa, čo by sme mohli o štvorkolkách napísať. Pred kúpou sa vám iste zíde naše informačné minimum.

Štvorkolky môžu jazdiť všade, kam smú automobily

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že so štvorkolkou si zajazdia len na motokrosových dráhach alebo v uzavretých areáloch. Je pravda, že športová štvorkolka je ako stvorená na výskoky či dynamické driftovanie, ale niektoré  typy je možné riadiť aj po cestách. Ak je štvorkolka dostatočne výkonná, je možné s ňou vyjsť na diaľnicu. Často sú športové štvorkolky rovnako zábavné na cestách ako motorky alebo trojkolky. Na ich riadenie však nepotrebujete preukaz na motorku, stačí vám béčkový vodičák.

Vyberte si štvorkolku podľa využitia

Pred kúpou štvorkolky je zásadné si uvedomiť účel jej využitia. Chcete si občas zajazdiť v prírode alebo potrebujete stroj, ktorý urobí prácu v záhrade či na poli? Ak si vyberiete štvorkolku len na zábavu, tak si dávajte pozor, že ide o stroj, ktorý je v rukách neskúseného šoféra veľmi nebezpečný. Nejeden majiteľ štvorkolky zostal zavalený po prevrátení stroja. Športové štvorkolky sú veľmi rýchle, dynamické, a preto sú skvelé na pretekanie. Naopak úžitkové štvorkolky sú robustnejšie. Vďaka pohonu 4×4 a stabilnej konštrukcii prepravia náklad alebo pomocou pripojených pomôcok zvládnu rôzne druhy práce na poli. Platí pravidlo, že čím viac do štvorkolky investujete, tým viac dostanete. Napríklad výkonnejší motor, možnosť pripevnenia korby či zabudované navijaky. Ešte jedno pravidlo si zapamätajte. Ak netúžite so štvorkolkou pretekať, tak sa vám viac oplatí investovať do úžitkového modelu. Takáto štvorkolka sa nestratí v záhrade či na farme a po práci s ňou môžete jazdiť v horách. Na štvorkolke si zajazdíte bez problémov vo dvojici. Na nakladacej štvorkolke môžete sedieť bok po boku.

Štvorkolky sú bezpečné, ale…

Na jednej strane sú štvorkolky veľmi bezpečné a stabilné. Na druhej strane sú tak výkonné, že potrebujú na riadenie šoférske zručnosti. Okrem zručností vám odporúčame investovať do oblečenia a ochrany. Hlavne počas jazdy so športovou štvorkolkou by ste mali mať výbavu ako motorkár. Noste kombinézu, chrániče, prilbu, okuliare, rukavice a obujte si členkové topánky. Na škodu nebude, keď si prvé jazdy vyskúšate v uzavretom areáli pod dohľadom skúsenejších motoristov.

 

 

You may also like